Główna » 2018 » Kwiecień » 27 » Umiesz być sam(a)?
8:42 AM
Umiesz być sam(a)?

Oczy
Podobno bycie singlem to plaga naszych czasów. Sposób na życie, strach przed drugim człowiekiem, przed czymś więcej, przed zaufaniem, czy zawód w dotychczasowych związkach? Czy bycie samemu jest dobre czy złe?

Jedni podświadomie twierdzą, iż chcą być singlami, że tak im dobrze i koniec. To chyba chęć udowodnienia czegoś sobie i innym. W dużej mierze to również zawód spowodowany poprzednimi związkami i obwinianie/odwrócenie się od całej płci przeciwnej.

Na drugim końcu są ci, którzy nie umieją wytrzymać nawet krótkiego okresu sami. Tkwią oni w absurdalnych związkach z obawy przed choćby jednym/pierwszym dniem „samotności” albo – z deszczu pod rynnę – pakują się w pierwszy lepszy „związek”. I tu się na chwilę zatrzymajmy.

Czy umiesz być sam(a)? Bycie samemu nie musi być takie złe. To czas na poznanie siebie, refleksję, zebranie się do kupy. Czy już na początku ma to jakiś negatywny wydźwięk i rodzi przerażenie? Nie ma kto dolać płynu do spryskiwaczy lub przetkać zlewu? Wystarczy poprosić kolegę albo kupić jedną szminkę do ust mniej – za te pieniądze jechać do mechanika, a nie pakować się w związek tylko dlatego, żeby owe czynności ktoś nam wykonywał. Analogicznie rzecz wygląda u faceta. Gotowanie, pranie, sprzątanie to nie takie trudne rzeczy – myślę, że prawdziwy facet umie je zrobić i poradzić sobie z każdą sytuacją.

Zdecydowanie lepiej być samemu niż pakować się w chory/toksyczny związek i mieć delikatnie mówiąc – kulę u nogi, by nie nazywać tego gorzej, zahaczając nawet o jakieś przypadki patologii. Czy od jednego (nierzadko toksycznego partnera) musimy od razu wpadać na drugiego (nie lepszego)? To kwestia również charakteru. Czy jesteśmy z tych, którzy muszą mieć kogoś obok, by móc się do kogoś odezwać lub by nie spać w pustym mieszkaniu itd. Coś za coś. Tylko czy skórka warta wyprawki.

Nie twierdzę, że zawsze po jednym związku koniecznie trzeba odczekać jakiś czas. Zdarza się, że właściwa osoba spadnie nam z nieba jak szóstka w totolotka. Kwestia czy jest to osoba, która nam faktycznie odpowiada, czy jakaś „zapchajdziura”.

Dostałem ostatnio kilka maili – czy można/warto jechać samemu na wycieczkę? Po pierwsze, jeśli stajemy przed wyborem czy jechać samemu na wycieczkę, to miejmy świadomość, że alternatywa jest taka, że nie pojedziemy na nią wcale, a ominąć nas może dużo pięknych chwil/przeżyć/ludzi/widoków. Po drugie, zależy jaki jest charakter wycieczki. Czy jest to wycieczka zorganizowana i czy jedziemy teoretycznie sami, ale dołączamy do jakiejś grupy i już nie jesteśmy sami. Czy jest to wypoczynek i leżenie w hotelu przy basenie, czy podróżowanie samotnie z plecakiem przez świat. „Samotność” ma tu różne imię. Po trzecie, tutaj znów jak w każdym innym przypadku, kwestia naszego charakteru. Na ile dobrze czujemy się sami, jak i w grupie. Na ile mamy zdolność nawiązywania kontaktów z ludźmi, na ile jesteśmy decyzyjni, zorganizowani itd. Bez względu na wszystkie powyższe – tak – uważam, że warto nawet samemu się gdzieś wybrać.

Lubisz swoje życie? Chcesz do niego kogoś zaprosić? To uczyń swoje życie takim, aby polubił je też Twój nowy, potencjalny partner. Bo kto będzie chciał wchodzić do bagna, a nawet do bagienka?

 

 

 

Wyświetleń: 1955 | Dodał: Młody | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 5
0 Spam
5 Doris   [Wpis]
Ja chyba za długo jestem sama, skoro nie widzę problemu w robieniu czegokolwiek sama:-) Kolacja w knajpie czemu nie, kino jak najbardziej, wakacje - jak nie pojadę sama to mogę czekać całe życie żeby gdzieś pojechać:-)Ja chyba powinnam się przełamać i nauczyć dzielić z kimś drobne i większe radości życia. Przypadkowo tu trafiłam, a wywołało to w mojej głowie wiele tematów... Dzięki i powodzenia w szukaniu swojego dopełnienia:-)

0 Spam
4 Nieporadnik kobietoteka.pl   [Wpis]
Jeżeli nie umiesz być sam i cieszyć się własnym towarzystwem to nie będziesz umiał być z kimś. Polubić siebie i akceptować to pierwszy krok w drodze do szukania drugiej połówki. Naciesz się sobą, a potem zacznij się rozglądać. Jeśli nikogo nie znajdziesz to i tak nie poczujesz się rozczarowany, bo umiesz być sam... A odbiegając od tematu, ten post jest z kwietnia, a już mamy czerwiec. Czyżby Pan znalazł już drugą połówkę, skoro nie dzieli się spostrzeżeniami towarzyszącymi poszukiwaniom?

0 Spam
3 Małgosia   [Wpis]
Dobrze czuję się ze sobą. W towarzystwie czuję się lepiej lub gorzej. To zależy. Nie chcę sama decydować czy ktoś ma dołączyć do mojego świata. To współwybór. Czasem niezależnie od tego czy to bagienko czy hasanie po łące. Zależy jak bardzo się chce...i czy warto.

0 Spam
2 POJEDYNCZA pojedyncza.blog.pl   [Wpis]
Nic dodać nic ująć - trafione w punkt. :)
Jeśli my dobrze czujemy się ze sobą, to i inni będą dobrze czuć się z nami. Strach przed samotnością tylko nas blokuje. Choć presja społeczna bywa ciężka do zniesienia...

0 Spam
1 Agnieszka   [Wpis]
Bardzo dobrze się czyta twojego bloga :) Co do samotnych wypraw podobnie jest z wyjściami do kina czy na koncerty. Czas to zmienić i przestać mieć opór przed samotnym udziałem w różnych formach rozrywki. Bo przecież to że jesteśmy samotni nie oznacza że gorsi.

Imię *:
Email *:
Kod *:

"Proste rozwiązania są zawsze najlepsze"

"Jeśli coś robić, to z sercem!"

"Każdy jest kowalem swojego losu"

"Zycie to sztuka wyboru"

"Nic nie dzieje się bez przyczyny"

"Myślenie nie boli"